HYGGE, KNIHA O TAJEMSTVÍ SPOKOJENÉHO ŽIVOTAMiluju knihy. Miluju jejich rozmanitost a vůni. Mám ráda ten pocit, kdy mě knížka vtáhne do děje takovým způsobem, že se mi od ní nechce odcházet. Začalo to Bubáky a hastrmany a tenhle koníček mě nepustil dodnes. I když je to jiné. Nestačí chtít číst. Musí k tomu být i dostatek energie, ideálně spící děti, navařeno, uklizeno a ta správná nálada. Proto Vám nejen o knihách budu ráda psát. O těch, které se mi líbily, ale i o těch, na které jsem se těšila a nakonec nesplnily moje očekávání.

Tuhle knihu, Hygge – Tajemství spokojeného života od Louisy Thomsen Britsové, jsem si koupila ze zvědavosti. V poslední době mě zaujal skandinávský styl bydlení, proto jsem si řekla, že by bylo fajn dozvědět se něco víc i o severském životě. A jak se mi líbila?

Když jsem si ji zběžně prohlédla, nadchly mě fotografie uvnitř. Jsou nádherné, čisté, jednoduché a dýchá z nich klid. Co mě naopak trochu odrazovalo, byla obálka. Prostě jsem se nemohla ubránit dojmu, že otevírám učebnici. Ze začátku jsem se do ní navíc nemohla začíst. Pořád jsem čekala, kdy už TO přijde. A přišlo to velmi pomalu až v druhé polovině, asi hlavně proto, že jsem si zvykla na ten zvláštní „výkladový“ styl psaní.


O čem ta kniha vlastně je? V podstatě přináší pohled do dánského způsobu života. Seznamuje s tím, jak je pro Dány samozřejmé užívat si všedních okamžiků, prožívat je a hlavně si je uvědomovat.
Jak píše sama autorka v úvodu knihy: „Hygge najdete, když se sami sebe zeptáte, kde se cítíte nejvíc doma, jaké jsou činnosti a zvyky, díky kterým se cítíte ukotvení, lidé, s nimiž se cítíte uvolněně, nebo co nejvíc přispívá k vašemu pocitu blaha?“ Hygge je zapálení svíčky při večeři s rodinou, zachumlání se do deky při čtení knihy, užívání si horké vany po náročném dni. Jsou to i chvíle, kdy pracujeme na zahradě nebo se těšíme do vyhřátého domova při návratu ze zimní procházky. Hygge je o pocitu pohody, vnímání přítomnosti, spokojenosti, jednoduché obyčejnosti. Jsou to přesně ty momenty, kdy je nám dobře, ať samotným, nebo s rodinou, či přáteli. Okamžiky, kdy si tu pohodu uvědomíme a dokážeme si ji bezezbytku vychutnat. 

Musím se přiznat, že kniha ve mně vyvolala trochu smíšené pocity. Jednak jsem začala přemýšlet o tom, že si v tom našem každodenním chaosu asi úplně neuvědmuju a neprožívám tyhe krásné obyčejné momenty. A když ano, jsou to spíš jen záblesky ve tmě, což je velká škoda. Moc se mi líbily i pasáže o severském bydlení. Na druhou stranu, dokážu si představit, že kdyby bylo tohle téma zpracované trochu čtivější formou, užila bych si knížku mnohem víc. Tady jsem měla pořád nutkání sáhnout po bloku na výpisky :-) Nicméně, podle mě to není zlá kniha. Při jejím čtení jsem svoje hygge našla.


Četli jste zahraniční knihy na toto téma? Jaké jsou? Obálky mají podle mě totiž rozhodně lákavější. A jak se Vám líbila tahle, pokud ji už máte za sebou?

Žádné komentáře