NAŠE VELIKONOČNÍ PŘÍPRAVY


A je to tu zase. Velikonoce, tradiční, rok co rok se opakující svátky. Jako malá jsem se na barvení vajíček, pocukrovaného beránka a koledníky vždycky těšila, ale postupem času jako by pro mě z Velikonoc vyprchalo kouzlo. Znovu jsem se ho rozhodla objevit právě letos, hlavně kvůli našim dětem, ale zčásti také, přiznávám, i kvůli sobě. Příležitosti se naskytly hned dvě.

První akcí, které jsme se s dcerou zúčastnily, byl velikonoční jarmark pořádaný Základní školou Kardašova Řečice. Překvapilo mě, kolik lidí se ve školní tělocvičně, místě, kde se akce konala, sešlo a jaké krásné dekorace a velikonoční nezbytnosti bylo možné zakoupit. Dozvěděla jsem se, že jarmarku se účastní všechny třídy a že příprava probíhá takřka od začátku roku. Děti své výrobky tvořily nejen v rámci výuky (při výtvarné výchově a pracovních činnostech), ale i během kroužků a takzvaného tvořivého dne, kdy vyráběla celá škola místo vyučování. O pomoc byli požádáni i rodiče žáků, kteří často doplnili jarmark o sladké či slané dobroty. Výtěžek z akce pak zůstává každé jednotlivé třídě, která ho použije na školní výlet. Trochu lituju, že se něco takového nepořádalo i za nás, v naší škole. Na dětech stojících za pomyslným pultem, školní lavicí, bylo totiž vidět, jak si celou akci užívají a jak jsou hrdí na svou práci. Věřím, že i tvoření samotné je muselo bavit.

 
My jsme, stejně jako většina návštěvníků jarmarku, neodešly s prázdnou. Dcerka si vybrala pro sebe a své sourozence veselé zápichy do květináčů, mě uchvátily přírodní věnce a věnce z malovaných vajíček. Nechat jsem tam nemohla ani krásný korálkový náramek. Nikdy jsem nijak neholdovala pestrobarevným velikonočním dekoracím, proto jsem byla mile překvapená, když jsem tam objevila i jednoduché věci v přírodním a jemném ladění. Jako nováček jsem se chtěla nejdřív rozhlédnout a pak teprve nakupovat. Chyba. Ty, podle mě, nejkrásnější výrobky už byly vyprodané :-) Rozhodně se v příštím školním roce vypravíme i na vánoční jarmark, protože Vánoce, ty já miluju.Druhou velikonoční akcí, kterou jsme si s nejstarší dcerou nechtěly nechat ujít, byla velikonoční tvořivá dílna a prodejní výstava organizovaná Českým svazem žen Kostelní Radouň. Tady se naše malá dáma vyřádila. Malovala barvami na vyfouknutá vajíčka, společně jsme si vyrobily svíčky z vaječných skořápek a ona sama poté důmyslně ozdobila překližkové polotovary, jež bylo možné v dílničce zakoupit. Nakonec jsme zakotvily u výroby jarních a ryze velikonočních zápichů. Dekoraci bylo nutné udělat pro každého člena rodiny a každá se musela do puntíku vypiplat. Jak jinak :-) Zatímco dcerka tvořila, já jsem okoukla prodejní koutek s dřevěnými hračkami a skládačkami a žasla nad šikovností dětí při zdobení květináčů a magnetek. To odpoledne jsme si opravdu užily.
Dcerka později doma hrdě podarovala příbuzné svými výtvory a překližkovými vajíčky jsme si ozdobily venkovní dveře našeho domu ( aby pak mohla při sebemenším větříku bouchat do skleněné výplně, ale být tam prostě musí, to dá rozum… ). Když jsem se tak podívala na všechny ty věci, co jsme na Velikonoce nashromáždily, zjistila jsem, že u nás budou letos svátky modré. Modrá je prý dobrá… Jsem štěstím bez sebe, že se nebudu muset dívat na změť křiklavých dekorací, nemám to ráda. I když, co já vím, jaká barva převládne při malování vajíček. Tradiční kraslice u nás ale opravdu nebudou, to nedám. Proto momentálně hledám jiné způsoby, jak osobitě namalovat vajíčka, aby to aspoň trochu vypadalo a děti se u toho bavily. Uklidňuje mě fakt, že když se mi dílo nepovede podle očekávání, vždycky můžu svoje „kraslice“ zamíchat mezi ty dětské a nikdo nic nepozná.


Jak slavíte velikonoční svátky Vy? Potrpíte si na tradice nebo zkoušíte experimentovat?

Přeju Vám všem krásné Velikonoce a kupte si něco nového na sebe, ať Vás beránek nepokaká!

Žádné komentáře