AMERIKÁNA, GENIÁLNÍ PŘÍTELKYNĚ A PŘÍBĚH NOVÉHO MÉNA


Amerikána a první dva díly Geniální přítelkyně jsou knížky, které doporučuju hned v úvodu. Prostě a jednoduše proto, že jsou (nejen) podle mě skvělé. Nic víc, nic míň.

AMERIKÁNA

Amerikána je tak trochu bichle. Má přes pět set stran, což mě na začátku trochu odrazovalo. Uvažovala jsem, jestli je možné napsat podobně obsáhlé dílo tak, aby si autor dokázal udržet čtenářovu pozornost po celou dobu. Tu moji si autorka Chimamanda Ngozi Adichieová udržela.

Hlavními postavami jsou dva Nigerijci – Ifemelu a Obinze, mladí a zamilovaní lidé, kteří se kvůli své nespokojenosti s životem v Nigérii rozhodnou pokusit se začít svůj život znovu, jinak a jinde. Ifemelu odjede studovat do Ameriky a Obinze zjišťuje, jaké to je žít jako nelegální imigrant v Anglii. Po několika letech se opět setkávají – znovu „doma“, ale v naprosto jiných životních rolích. Jak to dopadne? Neprozradím.


Knížka mě bavila hlavně díky tématu. Kromě vztahu dvou lidí je ústředním bodem rasová otázka. Bylo pro mě zajímavé podívat se na tuhle problematiku z druhé strany, z pohledu černošky. Jak zvládne život v Americe, tak jiný než žila doma? Jak ji nová země přijme? Jak se na ni budou dívat ostatní a jak zvládne ten pohled ona sama? Kniha je překvapivě hodně čtivá a za celou dobu se mi stalo asi jen jednou, že by moje pozornost lehce polevila. Bylo to těsně před tím, než se Ifemelu vrátila zpět do Nigérie. Pak vyprávění chytilo druhý dech.

Koho tohle téma zajímá a přitom si chce přečíst pohodovou knihu, neváhejte. Celou anotaci najdete tradičně TADY.

GENIÁLNÍ PŘÍTELKYNĚ A PŘÍBĚH NOVÉHO JMÉNA

Geniální přítelkyně je tetralogie, ze které jsou v českém jazyce zatím dostupné první dva díly (třetí má vyjít v říjnu) – Geniální přítelkyně a Příběh nového jména. Na Geniální přítelkyni, jejíž autorkou je Elena Ferrante, jsem narazila na Instagramu, kde ji všichni moc chválili. Musím říct, že jsem ji objednávala s lehkou nedůvěrou. Znáte to, velké haló a efekt mizivý.

Kniha líčí osudy jednoho dětského, dívčího a později ženského přátelství na pozadí poválečné Neapole. Vypravěčka celého příběhu, Elena, Vás při čtení přímo vtáhne do čtvrti, ve které žije. Přiblíží Vám její tehdejší drsnou realitu, syrově vylíčí vztahy mezi obyvateli a každodenní (ne)obyčejný život. Hlavně Vám ale bude popisovat svůj vztah k Lile. K přítelkyni, kterou zbožňuje, obdivuje, žárlí na ni, nenávidí ji a zároveň bez ní nemůže být. Jedna na druhou mají tak zásadní vliv, že i když si každá později vybere svou vlastní cestu, jejich životy zůstanou propletené.  Je to příběh dlouholetého, občas trochu vyčerpávajícího a zoufalého, ale přes to všechno intenzivního přátelství, ve kterém si každá žena o té druhé myslí, že to ona je ta „geniální“, ta, jíž se nikdy nemůže vyrovnat.


Nebudu Vám tu opisovat celou anotaci, tu najdete TADY a TADY, ale chci Vám napsat, jak na mě oba díly působily. Už dlouho se mi nestalo, že bych se do knížky natolik začetla, že by mi bylo líto, když od ní odcházím. Tady jsem se těšila na každý návrat a bylo mi hodně líto, když jsem po dočtení  zavřela druhý díl (ten se mi líbil snad ještě víc než první). Knížka se čte velmi lehce. Elena popisuje svůj život a přátelství k Lile otevřeně a upřímně. Nebudete mít pocit, že by Vás balamutila nebo si něco přikrášlovala. A to je asi důvod, proč jsem z knížky byla nadšená. Bylo to reálné, bylo to, jako bych tam žila, jako bych je znala, jako by se jejich vztahy a problémy dotýkaly i mě samotné.  Nemůžu se dočkat třetího dílu.

Četli jste některou z těchto knih? Jaký na ni máte názor?

Žádné komentáře