1+1 VÁNOČNÍ KNIHAPsát o vánočních knížkách pár dní před Štědrým dnem se zdá být trochu pozdě. Ale nenechte se mýlit. Možná právě v tomhle čase intenzivních příprav v jednom světě a ještě intenzivnějšího těšení v tom druhém stojí za to si o Vánocích číst. Jedna dětská knížka, jedna e-kniha pro dospělé. Mají v podstatě dost společného. Psuďte sami…


VÁNOCE ZA DVEŘMI

Knížku Vánoce za dvěřmi od Barbory Vajsejtlové jsem pořídila loni během adventu. Chtěla jsem, aby děti měly nějakou tu „svoji“ knížku, kterou budeme číst rok co rok právě v období před Štědrým dnem. A trochu jsem doufala, že by to mohla být právě tahle, protože jsem si jí (samozřejmě) přečetla nejdřív sama a moc se mi líbila.

Na stránkách se seznámíte s prvňákem Jendou a malou Terezkou a budete s nimi prožívat ten pravý předvánoční čas. Začnete pečením perníčků, budete bruslit a bobovat, ale taky netrpělivě vyhlížet Mikuláše s čerty a andělem. Nezapomenete se vypravit ani na vánoční trhy a napsat dopis Ježíškovi. No a chvíli po tom, co Jenda s dědečkem a tatínkem obstarají jmelí už zbývá jen jedno. Poslední kapitola se jmenuje Jak byly Vánoce


Myslím, že knížka by mohla udělat radost Vašim dětem i Vám samotným. Je totiž krásně dětsky napsaná, obsahuje kapitoly dlouhé tak akorát, aby malé děti udržely pozornost, a nenajdete v ní žádné složitosti. Hodně se mi líbila nenápadná ponaučení zasazená absolutně nenuceně do celého příběhu. O tom, že je hezké pomáhat mladším sourozencům, že je třeba nevzdávat se a bojovat až do konce, nebo třeba o tom, že opravdových přátel je třeba si vážit.

Tahle knížka je tak hezky česká, že možná budete při společném čtení znovu prožívat Vánoce Vašeho dětství.

Malá ukázka:

Zrovna v okamžiku, kdy se Jendovi zazdálo, že se jedna hvězda pohnula, zazvonil vedle zvoneček. „Ježíšek!“ vykřikli Jenda s Terezkou současně, seskočili ze židlí a běželi společně do obýváku.
Už přes skleněnou výplň zavřených dveří viděli, jak stromeček září a barevně svítí. Terezka měla strach, aby Ježíška nevyplašili, tak pořád odstrkávala Jendu ode dveří a šeptala: „Ještě ne, ještě ne…“ Maminka se usmála a ujistila je, že když Ježíšek zazvonil na zvoneček, už se můžou jít podívat, co jim pod stromečkem nechal.“

VÁNOCE V KLIDU

Tahle e-kniha je novinka letošního roku. Její autorky Markéta Popovičová a Michaela Kramolišová stojí za blogem Mámami od hlavy až k patě. Články na zmíněném blogu a příspěvky na Instagramu sleduju už nějakou dobu a líbí se mi o čem a jak píší. Poto jsem se těšila, až si od nich budu moct přečíst nějaký souvislejší text.

Holky napsaly knížku o Vánocích, o tom, jak si nejen zorganizovat, ale hlavně užít advent, poslední týden před Vánoci i Štědrý den samotný. Jestli se trochu obáváte příkazů typu: tento týden musíte bezpodmínečně zvládnout přesně tohle a támhleto, jinak vaše Vánoce nebudou dokonalé, tak opravdu nemusíte. Tahle knížka je totiž úplně o něčem jiném.


Autorky píší o tom, jak je důležité si uvědomit, že Vánoce u Vás doma jsou jen Vaše. Že nemusíte podléhat tlaku okolí, péct hromady cukroví a vymetat pavučiny na půdě, abyste si mohli svátky vychutnat. Důležité je ujasnit si svoje vlastní priority a najít si takovou cestu, která Vám bude vyhovovat. A hlavně, přípravy na Vánoce jsou v každé životní etapě jinak náročné. Je moc fajn brát to jako fakt a netrápit se tím.

Hodně se mi líbí tipy a osobní zkušenosti, které Míša s Markétou na stránkách knihy předávají. Ať už ohledně organizace nebo navození té krásné atmosféry. Myslím, že úplně ideální je tahle e-kniha pro ty, kteří začínají tvořit nový domov a mají třeba trochu obavy z toho, jak všechen ten předvánoční shon ustojí. Ale své si v ní najdou i ostatní. Díky těm několika desítkám stránek si můžete docela dobře udělat představu, co všechno vánoční přípravy obnáší, a popřemýšlet, jak by měly vypadat Vánoce u Vás.

Podle mě se tahle e-kniha opravdu povedla. Je jedinečná, nikde jsem na nic podobného nenarazila. Knížku považuju za takový milý, praktický a povzbuzující manuál.

Advent, zvyky, přípravy, rodinné tradice, atmosféra, vůně. To všechno jednou budou vzpomínky našich dětí. Tak si dejme na těch zdánlivých maličkostech záležet. Ale jen do té míry, abychom si to taky sami dosytosti užili…

Pokud Vás knížka zaujala, můžete si ji koupit TADY.

A ještě připojuju malou ukázku:

Jako dítě jsem Vánoce milovala. Vzpomínky na ně mám spojené s vůní vanilkových rohlíčků, se světýlky svíček, s koledami, jejichž melodie mě vítala, když jsem se vracela domů ze školy.
Tisíc malých drobností, které mi dávaly jistotu, že Vánoce se nezadržitelně blíží. Brala jsem je tak nějak automaticky. Bylo mi zkrátka dobře. Všechno se tak nějak dělo jakoby mimochodem a samo. A pak jsem vyrostla a založila vlastní rodinu. A najednou mi došlo, že ty tisíce malých drobností vůbec nebyly samy od sebe.“

Máte doma taky stálice v podobě vánočních knížek? Budu moc ráda, když v komentáři zanecháte své tipy.

Přeju Vám krásné a klidné Vánoce.

Žádné komentáře